Nutro imagery

Hledání

Chcete-li vyhledat články a produkty, zadejte níže klíčové slovo.

PSÍ KRMIVO PRO KAŽDOU FÁZI ŽIVOTA: OD ŠTĚNĚTE AŽ PO DOSPĚLOST

Share Perfect Fit Sdílet
PSÍ KRMIVO PRO KAŽDOU FÁZI ŽIVOTA: OD ŠTĚNĚTE AŽ PO DOSPĚLOST

PŘÍPRAVA NA KLÍČOVÝ MOMENT V ŽIVOTĚ VAŠEHO PSA

Během svého života zažije váš psí společník mnoho fyziologických změn a proměn chování, přičemž každá z nich odpovídá konkrétní životní fázi a často je spojena se změnou stravování. Výživové potřeby vašeho psa se vyvíjejí od štěněte až po vyšší věk, a to, kromě jiných faktorů, v závislosti na jeho plemeni, míře aktivity, jeho věku a konkrétní fázi růstu, prostředí a na tom, zda je kastrovaný či nikoliv.

Zažijete spolu spoustu zábavy, jako je první společná procházka s vaším štěnětem po okolí. A přiznejme si pravdu, nastane i několik frustrací, jako když nebudete zrovna šťastní, když vám s nadšením rozkouše oblíbené boty. Nicméně, boty stranou, tyto výhry a prohry jen posílí neustále se rozvíjející vazbu mezi vámi a vaším psem.

Možná jedním z nejvýznamnějších milníků vývoje v životě vašeho psa je změna ze štěněte na dospělého psa. S touto změnou můžete svému psovi pomoci aby ji zvládl ve zdraví a hladce, pokud se seznámíte s fyziologickými změnami, které lze v tomto období očekávat, a souvisejícími změnami v péči o vašeho psa, zejména pak s ohledem na jeho krmení.

ZE ŠTĚNĚTE DOSPĚLÝM PSEM: CO OČEKÁVAT

Období puberty u psů nastává kolem 12 až 16 týdne a trvá až do dospělosti. Do puberty dokáže váš pes využívat veškeré své smysly (tj. hmat, chuť, sluch, čich a zrak). A do 7 měsíců se mu jeho štěněcí (mléčné) zuby vymění za trvalé zuby dospělého psa. Může rovněž začít projevovat některé velmi pubertální chování, jako je provokování vás a dalších psů a obecně krátkodobým zapomínáním na dobré vychování, které jej nejdříve jeho matka a sourozenci, a později snad vy, učili ve 3. až 12. týdnu jeho života.

KDY MÉ ŠTĚNĚ DOROSTE PLNÉ VELIKOSTI?

Neexistuje žádné pevné a bezprostřední pravidlo ohledně toho, kdy pes dosáhne dospělé velikosti. Ve skutečnosti se konec období růstu vašeho psa liší primárně v závislosti na jeho plemeni, přičemž u malých a středních psů dosahují štěňata plné dospělé velikosti kolem 1. roku života (v případě mini plemen to může být ještě dříve) a střední až velká plemena dosahují plné velikosti v jednom roce až 18 měsících, zatímco obří plemena dospívají pomaleji a dosahují dospělé velikosti až ve více než 2 letech.

Rychlost růstu závisí také na velikosti a plemeni. Například malí psi dosáhnou poloviny svého růstu do 4. měsíce a tři čtvrtiny do 6. měsíce. Pro srovnání psi velkých plemen pravděpodobně dosáhnou poloviny plné hmotnosti v 5 měsících a tři čtvrtiny v 9 měsících1. Během raných fázích života štěněte tak dochází k rozsáhlému růstu bez ohledu na jeho plemeno. Nezapomínejte tedy, že bez ohledu na svou velikost bude vaše štěně potřebovat dostatek kalorií na podporu jeho neuvěřitelného růstu. Od šesti měsíců dále se tento rychlý růst zpomalí, zejména pak u velmi velkých plemen.

Nezapomeňte, že je lepší, aby štěňata rostla spíše zdravě než rychle, jinými slovy rychleji neznamená vždy lépe. U štěňat, která rostou příliš rychle, se zvyšuje riziko rozvoje problémů s kostrou nebo nabírání hmotnosti a s tím související zdravotní komplikace. Je klíčové, aby štěňata měla kompletní a vyváženou stravu pro štěňata po celou dobu jejich vývoje, aby měla k dispozici veškeré živiny ve správném množství, které potřebují pro svůj zdravý růst.

Jak používat tabulky růstu štěněte WALTHAM™?

JAK ZJISTÍM, ZDA JE MŮJ PES UŽ DOSPĚLÝ?

Je důležité rozlišovat okamžik, kdy váš pes dosáhne konce svého období růstu a kdy se skutečně stane dospělým. Okamžik, kdy bude váš pes považován za dospělého, závisí na kombinaci faktorů, včetně sexuální zralosti a zralosti chování.

Zatímco feny dosahují pohlavní dospělosti mezi 6. a 15. měsícem, samci obvykle dosáhnou sexuální vyspělosti mezi 8. a 10. měsícem. Navzdory tomu, že pes projevuje zájem o feny, nepovažuje se před 10. měsícem za dospělého, protože se dosud vyvíjí a roste. Nezapomeňte, že sterilizaci lze provádět buď než pes dosáhne pohlavní dospělosti, nebo i poté. Možnosti sterilizace je dobré probrat co nejdříve s vaším veterinářem, abyste pro svého psa vybrali to správné rozhodnutí. A ačkoliv váš pes může být pohlavně dospělý, nemusí být nezbytně vyspělý nebo „dospělý“ z hlediska chování. Nejlepší způsob, jak zjistit, zda je váš pes dospělý, je sledovat jej, jak se chová s ostatními dospělými psi a jak se jeho chování a reakce během doby mění.

NUTRIČNÍ POTŘEBY MÉHO ŠTĚNĚTE: JAK ČASTO, KOLIK A ČÍM BYCH MĚL ŠTĚNĚ KRMIT?

Nutriční potřeby štěněte se zásadně liší od potřeb dospělého psa. Vzhledem k tomu, že štěňata rostou rychleji, mají velmi vysoké nároky na energii. Opět, ačkoliv konkrétní čísla se mohou lišit pro jednotlivé rasy, od osmého týdne dále bude plně vyvinuté štěně potřebovat dvakrát tolik energie na kilogram tělesné hmotnosti jako dospělý pes.

V tomto okouzlujícím věku 8 týdnů má vaše štěně malý žaludek a bude potřebovat 4 až 5 jídel denně, aby bylo spokojené a dostatečně jedlo. Nicméně kolem 10. týdne se jeho růst zpomalí a bude moci přejít na 3 jídla denně a od šesti měsíců může váš pes postupně začít jíst 2 jídla denně. Když váš pes dosáhne dospělosti, zkuste udržovat 2 jídla denně a množství upravujte dle potřeby.

Nejenom že štěňata potřebují jíst často a větší objemy než dospělý pes, ale mají i specifické nutriční potřeby. Štěňata tedy potřebují mnohem více bílkovin, vyšší obsah tuků ve stravě a správný poměr vitamínů a minerálů, včetně Vitamínu D a A, vápníku a fosforu, pro zdravé kosti, zuby, přirozenou obranyschopnost a vitalitu. Na rozdíl od dospělých psů štěňata vyžadují omega 3 mastné kyseliny (kyselinu eikospentaenovou a kyselinu dokosahexaenovou) pro zdravý vývoj. V důsledku toho je mimořádně důležité, aby bylo vaše stěně po odstavení krmeno speciálním krmivem pro štěňata, a to po celou dobu puberty až do dospělosti.

ZAJIŠTĚNÍ PŘECHODU Z KRMIVA PRO ŠTĚNĚ NA KRMIVO PRO DOSPĚLÉHO PSA

Na počátku dospělosti, která jak jsme viděli se pohybuje v období od jednoho roku do tří let v závislosti na rase, je třeba upravit stravování vašeho kamaráda tak, aby byl zohledněn jeho mnohem pomalejší růst a potenciální změny chování. Zatímco dospělý pes si může rád hrát i ve vyšším věku, je přirozené, že s věkem se stane zahálčivějším (to platí zejména pro štěňata s největším množstvím energie).

Přizpůsobení stravování nového dospělého psa je mimořádně důležité, pokud je kastrován. Kastrace zpomaluje metabolizmus psa a podporuje jeho chuť k jídlu. V důsledku toho bývá méně aktivní a má fyziologickou tendenci nadměrně přibírat. Nejdříve tedy sledujte příjem kalorií svého psa a jeho hmotnost. Nicméně často je doporučováno přejít na krmivo se speciálním složením pro kastrované psy nebo lehčí krmivo pro psy, které má nižší obsah kalorií, nicméně je přesto nutričně vyvážené. Doporučujeme vám sledovat tělesnou hmotnost vašeho psa po kastraci a promluvit si o tom s veterinářem. To je důležité zejména pokud je váš pes kastrován a dosud neukončil období růstu. Veterinář vám může poradit, jaký typ krmiva váš pes potřebuje v závislosti na jeho potřebách a jak upravit dávky v závislosti na výživových potřebách souvisejících s jeho obdobím růstu a potřebách změn v důsledku kastrace.

JAK ZAJISTIT, ABY DOSPĚLÝ PES ZŮSTAL ZDRAVÝ

Pokud váš dospělý pes už není tak bláznivý jako kdysi, je ještě mnohem důležitější podporovat jej ve fyzické aktivitě kdykoliv je to možné. To znamená časté procházky a vytváření mnoha příležitostí pro hraní. Tím se posílí vaše emoční vazba s ním a současně tím zabráníte nadměrnému přibírání. Nezapomínejte, že je třeba pečovat o srst vašeho psa, a to nejenom z důvodu vzhledu. Pokud nabere příliš mnoho kil navíc, může to vést k dalším zdravotním komplikacím, jako je omezená mobilita a zkrácení očekávané délky života2.

TIPY PRO PŘECHOD Z KRMIVA PRO ŠTĚŇATA NA KRMIVO PRO DOSPĚLÉ PSY

Abyste zabránili narušení zažívání, je důležité odstavit vaše štěně od štěněcí stravy a postupně přejít na krmení pro dospělé psy. Během 5-8 dní zkuste nahrazovat malé množství štěněcího krmiva jeho novým krmivem pro dospělé. Každé dva dny zvyšujte koncentraci krmiva pro dospělé v původním štěněcím krmivu a osmý den by měl pes na nové krmivo přejít hladce. Ačkoliv je dobré, aby byla strava vašeho štěněte v raných fázích co nejpestřejší, pokud to dosud neděláte, můžete to nyní postupně vyzkoušet. Aby štěně nebo mladý pes nebyli příliš rozmazlení, aby získali případné nové zajímavé chuťové zážitky, zkuste mu nabídnout nové chutě a textury ve formě mokrého a suchého krmiva.

VŠECHNY INFORMACE O TRÁVENÍ

I když se může zdát, že nastavení správného stravování vašeho kamaráda v různých fázích jeho života je komplikované, pro majitele psů je k dispozici široká škála jednoduše dostupných informací. Jen dávejte pozor a používejte veterinářem schválené, spolehlivé zdroje informací od odborníků. Vědět, kdy upravit stravování vašeho psa a tedy kdy hledat související rady nebo doporučení, je stejně tak důležité, jako je změna stravování samotná.

Zapojte se tedy do fyzického a behaviorálního rozvoje vašeho psa a sledujte jeho potřeby na podporu dobrého stavu v každé jednotlivé fázi.

1Příručka WALTHAM® o výživě a péči o štěňata.

2Centrum pro výživu domácích mazlíčků WALTHAM.

ZDE NAJDETE NAŠE VÝROBKY

Produkty Perfect Fit naleznete i u našich retail partnerů